Lektury obowiązkowe

Rok szkolny 2019/2020

  • Klasy 7

    • Autor Tytuł Termin
    • Ch. Dickens „Opowieść wigilijna”
    • A. Fredro „Zemsta”
    • J. Kochanowski wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym treny: I, V, VII, VIII
    • I. Krasicki „Żona modna”
    • A. Mickiewicz „Reduta Ordona”
    • A. Mickiewicz „Śmierć Pułkownika”
    • A. Mickiewicz „Świtezianka”
    • A. Mickiewicz „Dziady, część II”
    • A. Mickiewicz „Pan Tadeusz” (fragmenty)
    • E. Hemingway "Stary człowiek i morze"
    • H. Sienkiewicz „Quo vadis”
    • H. Sienkiewicz „Latarnik”
    • C.K. Norwida Wybrane wiersze
    • B. Leśmiana Wybrane wiersze
    • M. Hemara Wybrane wiersze
    • K. Wierzyńskiego Wybrane wiersze
    • J. Lechonia Wybrane wiersze
    • J. Lieberta Wybrane wiersze
  • Klasa 8

    • Autor Tytuł Termin
    • J.Kochanowski wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym treny: I, V, VII, VIII
    • I. Krasicki „Żona modna”
    • A. Mickiewicz „Śmierć Pułkownika”
    • A. Mickiewicz „Pan Tadeusz”
    • A. Mickiewicz "Stepy Akermańskie" (sonet)
    • A. Kamiński „Kamienie na szaniec”
    • J. Słowacki „Balladyna”
    • S. Żeromski „Syzyfowe Prace”
    • S. Mrożek "Artysta"
    • J.Iwaszkiewicz „Ikar”
    • Sofokles "Antygona"
    • Nauczyciel Wybrane teksty poetyckie
  • Klasa 1 SLO

    • Autor Tytuł Termin
    • Praca Zbiorowa "Biblia" w tym fragmenty Księgi Rodzaju, Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami, Księgi Psalmów, Apokalipsy wg św. Jana
    • Jan Parandowski „Mitologia”, część I - Grecja
    • Homer „Iliada” (fragmenty), „Odyseja” (fragmenty)
    • Sofokles „Antygona”
    • Horacy wybrane utwory
    • „Bogurodzica”, „Lament świętokrzyski” (fragmenty), „Legenda o św. Aleksym” (fragmenty), „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” (fragmenty)
    • „Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu” (fragmenty)
    • „Pieśń o Rolandzie” (fragmenty)
    • „Gall Anonim” „Kronika polska” (fragmenty)
    • Dante Alighieri „Boska komedia” (fragmenty)
    • Jan Kochanowsk wybrane pieśni, w tym: „Pieśń IX” ks. I, „Pieśń V” ks. II; psalmy, w tym „Psalm 13”, „Psalm 47”; tren IX, X, XI, XIX; „Odprawa posłów greckich”
    • Piotr Skarga „Kazania sejmowe” (fragmenty);
    • wybrane wiersze następujących poetów Daniel Naborowski, Jan Andrzej Morsztyn, Mikołaj Sęp-Szarzyńsk
    • Jan Chryzostom Pasek „Pamiętniki” (fragmenty)
    • William Szekspir „Makbet”, „Romeo i Julia”
    • Molie „Skąpiec”
    • Lektury uzupełniające:
    • Sofokles „Król Edyp”
    • Mikołaj z Wilkowiecka „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” (fragmenty)
    • „Dzieje Tristana i Izoldy” (fragmenty);
    • Giovanni Boccaccio „Sokół”
    • Mikołaj Rej „Żywot człowieka poczciwego” (fragmenty)
    • Andrzej Frycz Modrzewski „O poprawie Rzeczypospolitej” (fragmenty)
    • Miguel de Cervantes y Saavedra „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy” (fragmenty)
    • Wespazjan Kochowski „Psalmodia polska” (wybór psalmów)
    • Wacław Potocki „Transakcja wojny chocimskiej” (fragmenty z części I)
  • Klasa 1 SLO zakres rozszerzony

    • Autor Tytuł Termin
    • Arystoteles „Poetyka”, „Retoryka” (fragmenty)
    • Platon „Państwo” (fragmenty)
    • Arystofanes „Chmury”
    • Jan Parandowski „Mitologia”, część II - Rzym
    • Wergiliusz „Eneida” (fragmenty)
    • św. Augustyn „Wyznania” (fragmenty)
    • św. Tomasz z Akwinu „Summa teologiczna” (fragmenty)
    • François Villon „Wielki testament” (fragmenty)
    • François Rabelais „Gargantua i Pantagruel” (fragmenty)
    • Michel de Montaigne „Próby” (fragmenty)
    • Jan Kochanowski „Treny” (jako cykl poetycki)
    • Piotr Skarga „Żywoty świętych” (fragmenty)
    • William Szekspir „Hamlet”
    • Lektury uzupełniające:
    • Erazm z Rotterdamu „Pochwała głupoty”
    • Tomasz Morus „Utopia” (fragmenty)
    • Pedro Calderon de la Barca „Życie snem”