Kronika

2020.03.07

II Konferencja Pedagogiczna STO: „Rodzice w szkole”

W dniu 7.03.2020 r. odbyła się II Konferencja Pedagogiczna STO. Tematem tegorocznej edycji to „Rodzice w szkole”. Tak wyglądała zapowiedź tego spotkania:

„Żyjemy w czasach hiper-rodzicielstwa. Współcześni rodzice żyją w ciągłej obawie, że czegoś nie dopatrzą, coś pominą. Dorośli, w najlepszych intencjach, przejmują kontrolę nad wszystkimi sferami życia swoich dzieci. W efekcie obserwujemy w szkołach uczniów, w których się inwestuje, których rozwój śledzi się przez pryzmat wyników, których funkcjonowanie jest reżyserowane w sposób utrudniający kształtowanie cech, jakie na pedagogicznych sztandarach ma wypisane Społeczne Towarzystwo Oświatowe: odpowiedzialności, dzielności i uspołecznienia.

Zapisanie dziecka do szkoły STO jest jedną z inwestycji w jego rozwój. Towarzyszy jej słuszne oczekiwanie, że będzie udana. Bardzo nam wszystkim w Towarzystwie na tym zależy i zwykle tak jest. Jednak po drodze mogą rodzić się frustracje i nieporozumienia, które rzutują na atmosferę w szkole. Nauczyciele starają się na co dzień sprostać tym wyzwaniom. Zazwyczaj działają pełni dobrej woli, nie zawsze jednak potrafią zadowolić rodziców.

Dobra atmosfera i harmonijne funkcjonowanie społeczności szkolnej leżą w interesie wszystkich zainteresowanych. Warto rozmawiać o tym, co wymaga poprawy, ale także co jest dobre, godne upowszechnienia, albo po prostu pochwalenia się.

Dlatego, ponad 10 lat po konferencji pedagogicznej, zorganizowanej przez STO dla swojego środowiska, wracamy do koncepcji spotkania poświęconego problemom, z jakim stykają się szkoły. Stawiamy sobie jednak bardziej ambitny cel – opracowanie listy kluczowych problemów w kontaktach między rodzicami i nauczycielami oraz wypracowanie rekomendacji w zakresie rozwiązywania i zapobiegania sytuacjom trudnym.  Chcemy także stworzyć przestrzeń do prezentacji dobrych praktyk związanych z aktywnością rodziców na terenie szkoły oraz udanych inicjatyw, w które zaangażowani są rodzice.”