Kronika

2022.10.25

Romantyczna wyprawa edukacyjna do Opinogóry

25 października 2022 r. klasy 2 i 3 SLO wzięły udział w wyjeździe edukacyjnym do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Zwiedziliśmy neogotycki pałac opinogórski, który był własnością naszego trzeciego wieszcza – Zygmunta Krasińskiego. Chodząc po pałacu, słuchaliśmy opowieści przewodnika o życiu i twórczości Krasińskiego. Pospacerowaliśmy również po angielskim parku, w którym zwracają uwagę: pomnik wieszcza oraz magiczna ławeczka dla zakochanych. Zwiedziliśmy również Powozownię, w której znajdowały się nie tylko romantyczne powozy, jak również Oficynę z pamiątkami napoleońskimi oraz Dwór Krasińskich z galerią malarstwa polskiego romantyzmu. W Opinogórze odbyła się również lekcja języka polskiego na temat polskiego oraz czarnego romantyzmu. Ta lekcja w terenie miała wymiar niemalże symboliczny – klasa 2 mogła przywitać romantyzm, zaś klasa 3 godnie go pożegnać!
W wyjeździe uczestniczyło 23 uczniów z klas 2-3 SLO oraz opiekunowie: wychowawca klasy 2 – pan Andrzej Turbiasz, polonistka klasy 3 – pani Agnieszka Ciesielska oraz pani Dominika Tchórz-Białek.
Polska badaczka romantyzmu Alina Witkowska pisze, że Romantyzm trudno definiować jako kierunek ograniczony tylko do literatury i sztuki. Miał on ambicję całościową – wydaje się, że podczas naszej wyprawy do Opinogóry można było tego doświadczyć.